MULTIPORT BAĞLANTI ELEMANLARI

MULTIPORT BAĞLANTI ELEMANLARI

Multiport Bağlantı Elemanlarının Tanımı: 

Multiport bağlantı elemanları çoklu akışkanların sabit ortamlardan hareketli ortamlara aynı veya birbirinden farklı akışkanların güvenli bir şekilde transferlerini sağlamak maksadı ile kullanılmaktadır.

  

Döner Bağlantı Elemanlarının Temel Tasarımı:

Multiport bağlantı elemanlarının tip, şekil, kullanım amaçlarının değişmesine rağmen, temel olarak 4 ana parçadan oluşmaktadır; gövde, şaft, yataklama elemanı ve sızdırmazlık elemanı.

Multiport bağlantı elemanlarının sızdırmazlık grupları kullanım yerlerine göre değişmektedir. Bu eleman, çalışmakta olan multiport bağlantı elamanının içinden geçen akışkanın, dışarıya sızmasını engellemektedir. Döner bağlantı elemanlarında statik sızdırmazlık elemanı bulunmaktadır.
Multiport bağlantı elemanlarının önemli elemanlarında biri ise yataklama elemanıdır. Bir multiport bağlantı elemanında bir ya da daha fazla yataklama elemanı bulunabilir. Başlıca 2 tip yataklama elemanı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi rulman (içinde yataklamayı ve dönmeyi sağlayan eleman bulunan), ikincisi ise genelde kullanılan rulmanlardır.

Multiport bağlantı elemanının içinde sıvının transferini sağlayan eleman şafttır. Bazı uygulamalarda şaft tambur ile beraber döner, bazı uygulamalarda ise özellikle şaftın büyüdüğü ve gövdenin ağırlaştığı uygulamalarda gövdeden sabitlemeli modellerde, gövde tambur ile beraber dönmekte şaft sabit kalmaktadır.

Gövde diğer bütün elemanları bir arada tutan elemandır. Gövdenin sıvının tambura girişini sağlayan ve genellikle vidalı olarak hortumun monte edildiği giriş bulunmaktadır.

Malzeme seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar:

Tasarrufun doğru malzemenin doğru yerde kullanılması ile başladığını unutmamak gerekir.

Malzeme seçimlerinde dikkat etmemiz gereken bazı noktalar;

• Çalışma koşulları (malzemenin kullanılacak ortama göre gövde ve mekanik yapısı)
• Ortam sıcaklığı
• Çalışma basıncı
• Yedekparça ve garanti
• Danışmanlık

Her işletmenin farklı çalışma koşulları olduğunu, ucuz ve dikkatsiz malzeme seçimlerinin daha büyük hasarlara yol açabileceğini ve işletmelere daha fazla bakım masrafına neden olabileceğini unutmamak gerekir.